Завршна конференција Отвореног загрљаја

На завршној конференцији која је одржана у Миксер Хаусу у Београду 25. новембра 2015. у присуству амбасадора Мајкла Девенпорта, шефа Делегације ЕУ у Србији, Александра Вулина, министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Златибора Лончара, министра здравља, представљено је 19 пројеката које су у оквиру пројекта Отворени загрљај реализовале установе социјалне и здравствене заштите, организације цивилног друштва и локалне самоуправе у циљу социјалне инклузије и деинституционализације особа са менталним проблемима.

[masterslider id=“22″]

Министри рада и здравља Александар Вулин и Златибор Лончар поручили су да „Отворени загрљај“ не сме да остане само пилот пројекат, већ да мора постати део система и да ће за то бити одвојена средства из буџета.

Циљ програма је социјална укљученост особа са менталним проблемима, а у оквиру њих изграђени су објекти за самостално становање, покренути програми збрињавања у хранитељским породицама, а отворени су и центри и дневни боравци који су им на услузи.

До новембра ове године више од 150 особа са менталним проблемима изашло је из установа социјалне заштите након вишегодишњег боравка, више од 200 њих је припремљено за излазак, док је више од 900 особа користило услуге покренуте ван институција, резултати су програма у оквиру пројекта „Отворени загрљај“.

За реализацију 19 програма које су реализовале установе социјалне и здравствене заштите, организације цивилног друштва и локалне самоуправе ЕУ је издвојила око 2,3 милиона евра.

Вулин је захвалио ЕУ на донацији, као и ресорним министарствима, локалним самоуправама и организацијама цивилног друштва, али највише запосленима у социјалним и здравственим установама који су, како је рекао, живот посветили људима којима је помоћ најпотребнија.

„Корисници услуга су људи који су већи до живота провели у установама и ово је начин да њихов живот постане бољи и праведнији и да покажемо да они без обзира на хендикеп могу да буду корисни чланови друштва и да имају право на радост и наду“, поручио је Вулин.

Наводећи да је више од 150 особа од 2012. године изашло је из установа, а више од 200 њих припремљено за излазак, министар је рекао да је то само статистика, те да је важнија порука да је живот могуће променити.

„Послата је порука да свако људско биће заслужује подједнаку пажњу и право на наду, право да се бори и трага за срећом и то је важније од броја и новца“, истакао је Вулин. Он је додао да се пројекат мора увести у систем и проширити на целу Србију. Исту поруку имао је и министар здравља, који је прецизирао да ће се у плану од Нове године наћи средства у буџету да поједине услуге уђу у систем.

„Пројекат је успео и сви ови људи захваљујући њему нису у болницама, већ су отишли кућама. Желимо свакоме да помогнемо и можемо то да урадимо“, рекао је Лончар.

Ово је само почетак, рекао је Лончар, а на надлежнима је да пронађу начин да програм постане део система и да се прошири на целу Србију.

Шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт рекао је да су данас представљени резултати пројекта, али да то никако није крај, већ тек почетак ка социјалној инклузији особа са менталним проблемима.

„Није лако речима описати колико смо поносни што је више од 150 особа изашло из установа“, рекао је Девенпорт и поручио запосленима да су они њиховим преданим радом и напорима допринели да се ти људи врате у заједницу.

Приказан је филм, у којем су корисници описали колико им је програм деинституционализације помогао да започну нови, другачији живот, а Девенпорт је рекао да слика говори више од речи, колико је пројекат значајан. Како је рекао, сада је потребно наћи начин да се пројекат уведе у систем, унапредне услуге и обезбеде стабилни извори финансирања.

„Пројекат представља доказ да заједничким радом локалних самоуправа, министарстава, организација цивилног друштва и здравствених и социјалних установа може много да се уради“, рекао је Девенпорт.

У оквиру пројекта „Отворени загрљај“, отворени су објекти „Становања уз подршку“ у Великом Поповцу, Чуругу, Новом Бечеју, Старој Моравици, Старом Лецу, Јабуци и Власотинцу. У Кулини и Алексинцу је покренут програм збрињавања одраслих лица у хранитељским породицама, отворени су дневни боравци у Шапцу и Ваљеву и подржан наставак њиховог рада у Београду. Покренута је услуга „Помоћ у кући“ у Јагодини, Ђићевцу, Жабарима, а отворена су и два центра за ментално здравље у Кикинди и Вршцу.

Сајт Делегације Европске уније у Републици Србији:

http://europa.rs/podrska-evropske-unije-osobama-sa-mentalnim-problemima/

Сајт министарства за рад ,запошљавање,борачка и социјална питања

http://www.minrzs.gov.rs/cir/aktuelno/item/4049-otvoreni-zagrljaj-podrska-osobama-sa-mentalnim-problemima

Сајт Отвореног загрљаја на којем се налази филм  „Мој нови живот“:

http://otvorenizagrljaj.rs/srpski/

 

Оставите одговор

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.